Çocuklarla Felsefe

4-6 yaş; 6-10 yaş ve 11+ yaş olmak üzere üç farklı yaş grubuyla çevrimiçi atölye ve/ve ya yüz yüze atölyeler gerçekleştirilmektedir. Yüz yüze atölyeler kitapevlerinde ya da çocuk dostu kafelerde eğlenceli bir şekilde yapılabilmektedir. Aynı zamanda çocuk gündüz bakımevleri, anaokulları ve ilkokullarda da çocuklarla yüz yüze ve ya çevrimiçi atölyeler düzenlenmektedir.

Çocuklar meraklıdır. Çocuklar soru sorar.. Öğrenmek için, anlamlandırmak için.

P4C ile çocuklar başkalarını dinlemeyi; yargılanmadan dinlenmeyi; düşüncelerini organize etmeyi ve kendilerini ifade etmeyi öğrenirler. Bu aynı zamanda güzel bir konuşma fırsatıdır. Farklı bakış açılarını dinleyerek gerektiğinde kendi düşüncelerini değiştirebilirler.

P4C yöntemiyle korkularını, kaygılarını yenebilirler. Korku, kaygı, başarısızlık, yalan gibi kavramların sorgulandığı soruşturmalarda çocuklar, bu kavramlar üzerine derinlemesine düşünerek aslında korkacak, kaygılanacak, kaçacak bir şey olmadığının farkına varırlar ve bu konularda kendiliğinden olumlu yönde dönüşebilirler.

ÖRNEK UYARAN

Yukarıda 6 yaş üzeri ile çok rahat soruşturulacak bir hikaye (uyaran) verilmiştir. Bu uyaran, çocuklara okunur ve özetlenir. İlk başlangıç sorusu olarak: “Suki kimonoyu giysin mi; giymesin mi? “ sorusu sorularak çocukların fikri sorulur ve zıt fikirler çarpıştırılarak daha derin düşünme için yönlendirme yapılır. Daha sonra hikayeye devam edilir ve hikaye bittikten sonra aşağıdaki sorular üzerinde çocukların fikirleri sorulur:

Suki başkalarının ne dediğini dikkate alsın mı, almasın mı?”

Altı-yedi çocuktan görüş alındıktan sonra ve ara geçiş sorusu olan

Birey seçimlerine göre mi yaşamalı yoksa çevrenin beklentilerine uyum mu sağlamalı?”

sorusu yönlendirilerek çocukların artık hikayeden çıkıp genel düşünmeleri sağlanır. Fikirlerin söylenmesi ile sohbet kendiliğinden yavaş yavaş asıl felsefi sorumuza gelir; ve ya uzman tarafından o noktaya getirilir. Çocukların üzerinde düşünmesini istediğimiz asıl soruyu gruba yönlendiririz:

İnsanın seçimlerinden, isteklerinden ödün vermesi kendi olmasına engel midir?”

Bu soruşturmada çocuklar “kendi olmak” kavramı üzerine düşünür ve derinleşirler.